Místa v okolí

pohled na kaňon Labe

pohled na kaňon Labe

pohled na Hřensko z druhého břehu řeky Labe

pohled na Hřensko z druhého břehu řeky Labe

Pravčická brána

Pravčická brána

Nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska a symbol celé oblasti, největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Najdeme ji na konci skalního hřbítku v Jetřichovických skalách nedaleko státní hranice. Je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masívu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří. Dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 m. Její rozměry jsou úctyhodné : rozpětí oblouku u dna 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m a minimální tloušťka 3 m. Vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Protože velká návštěvnost Pravčickou bránu ohrožovala, byl vstup na vlastní skalní most v r. 1980 uzavřen a pískovcový útvar zpevněn speciální směsí s pryskyřičnou přísadou. Přístupné jsou však skalní vyhlídky v jeho bezprostředním okolí, odkud je krásný pohled nejen na bránu, ale i na další dominanty Českého a Saského Švýcarska.
Na místě původní chatrče z dubové kůry, poskytující jednoduché občerstvení, dali Clary-Aldringenové v r. 1881 vystavět malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo s restaurací, takřka nalepený na pískovcovou skalní stěnu, určený pro významné hosty. Dodnes se v objektu dochovaly původní interiéry, v prvním patře se plánuje zřízení muzea Českého Švýcarska.

O Prebischovi a Andersenovi
Němci nazývají Pravčickou bránu Prebischtor podle legendárního poustevníka Prebische, který prý v dávných dobách obýval některou z blízkých skalních slují. (Pravděpodobnější je však verze, že lokalita dostala jméno podle dávné ho majitele zdejších pozemků). Zatímco poustevník je sice postavou romantickou, leč nedoloženou, navštívily tento skalní most od doby, kdy byl „objeven“ pro turistiku, prokazatelně miliony lidí. Mezi mnoha známými osobnostmi se jejím půvabům obdivoval hned dvakrát – v letech 1831 a 1851 – slavný autor pohádek Hans Christian Andersen. V začátcích turistiky bylo možné si k výletu na Pravčickou bránu najmout mezky nebo skupinu nosičů. Dnes musíme šlapat pěkně pěšky.

Otvírací doba: duben – říjen: denně 10-18 hodin, listopad – březen: sobota a neděle 10-16 hodin
Vstupné (do celého areálu Pravčické brány): dospělí 45,- Kč, děti 30,- Kč
Služby: turistické informační centrum, restaurace, v létě stánek s občerstvením
Kontakt: IC České Švýcarsko, 407 17 Hřensko 82, tel/fax: +420–412 554 286, e-mail: prebischtor@volny.cz, www.cztour.cz
Děčín

Děčín

Okresní město na březích řeky Labe při ústí řeky Ploučnice. K vlastnímu Děčínu byly připojeno v 19. století město Podmokly. Původně zde stávalo slovanské hradiště kmenu Děčanů, později knížecí hrad. Hradní areál byl přestavěn goticky a po požáru roku 1444 renesančně. Později došlo k jeho barokní úpravě. K dalším architektonickým zajímavostem patří raně barkoní kostel sv. Kříže z let 1687-91, kostel sv. Václava a Blažejě z let 1754-78, pozdně gotický most přes řeku Ploučnici. na náměstí se nachází několik renesančních domů a novogotická radnice. Muzeum s obrazárnou, expozicí gotické plastiky a časoměrných přístrojů. Nad městem se nachází restaurace s vyhlídkou nazvaná Pastýřská stěna. Děčín je významné centrum oblasti Českého Švýcarska a je jedním z hlavních výchozích bodů do této oblasti.
kostel Sv. Kříže v Děčíně

kostel Sv. Kříže v Děčíně

barokní most přes Ploučnici v Děčíně

barokní most přes Ploučnici v Děčíně

podzim z Carolafelsen.jpg
Kridelni steny.jpg
Grosser Winterberg.jpg
Vaclavska stena.jpg
Stribrne steny.jpg
Zápatí
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one